A bőrön keletkező égési sérülések három fokozatra oszthatók, a második és a harmadik fok mindenképpen orvos kezébe tartozik, és nem szabad magának kezelnie.
A leégés azonban általában csak bosszantó és kissé fájdalmas első fokú égési sérülés, és itt az illóolajok gyakran sokkal hatékonyabban segíthetnek, mint a szintetikus krémek és kenőcsök, amelyek ráadásul irritálják a bőrt mesterséges összetevőikkel.
A legjobban a leégett bőr elleni védelmet természetesen magas fényvédő faktorral rendelkező, tágas, könnyű ruházatú napvédő termékek jelentik, amelyek elsősorban a közvetlen napsugarat nem engedik a bőrre. Ennek ellenére újra és újra előfordul, hogy a test egyes részei nincsenek megfelelően védve, vagy hogy egyszerűen meglepődünk a napon, felkészületlenül. Időnként enyhe vagy mérsékelt leégés fordulhat elő, és gyakran csak akkor veszi észre, ha már késő. Amint észreveszi, mindenképpen kerülje a napsütést, hogy ne súlyosbítsa a kényelmetlenséget!
Természetesen a vízzel történő hűtés a legjobb elsősegély, mert a víz kissé döcög és ellensúlyozza a bőrben felhalmozódott hőt. A bőrt azonban nem szabad még jobban megdöbbenteni jeges vízzel vagy akár jégkockákkal, hanem valójában csak folyóvízzel, lehetőleg 15-20 fokos vízzel kell röviden és finoman hűteni. Ha a bőrt ezután gondosan, de alaposan megszárítják, itt az ideje a tápláló és gyógyító olajoknak , amelyek gyorsan csillapítják a tüneteit, és gyengéden, de hatékonyan támogatják a bőr regenerálódását.
Alapvetően a szintetikus adalékok nélküli természetes illóolajok hatnak a legjobban, mivel ezek az olajok nemcsak finom és energiát igénylő alkalmazásokhoz ideálisak, hanem kémiai anyagokat, például glicerint vagy szintetikus illatanyagokat sem tartalmaznak.
Az összes alkalmas olaj közül az orbáncfűolaj a legmodernebb . Nem hiába használják a középkor óta bőrproblémákra, horzsolásokra és sok más betegségre, mert gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és lazító hatású.
Finoman és vékonyan a nap által érintett bőrterületekre alkalmazva elősegíti a bőr ellazulását, enyhén hűsítő hatású és serkenti a test saját bőrregenerálódását. Ezen felül olyan hatása van, amely serkenti a bőr anyagcseréjét, így segít megszabadulni a méreganyagoktól és serkenti az új sejtek képződését .
Még a levendulaolajnak is van hűsítő és nyugtató hatása. Antiszeptikus hatású, enyhíti a fájdalmat és elősegíti a sebgyógyulást. Ezenkívül az orbáncfűolajhoz hasonlóan a levendulaolaj is élénkítő és pihentető hatással van a lélekre - az olaj illata ezért megkönnyíti a pihenést és a megnyugvást is egy bosszantó balhé után.
Borsmentaolaj és kámfor olaj van egy frissítő hűtő hatás. A kamilla gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik, a teafaolaj is az egyik leghatékonyabb univerzális szer irritált bőrre és könnyű égési sérülésekre, de egyesek számára az illata szempontjából túl különleges. Ilyenkor segít enyhe illatú mandulaolaj keverékének elkészítésében és más illóolajokkal való gazdagításában.
Az érintett területek kezelése érdekében egymás után többször pattintsa meg a választott gyógyolajat a bőrön, és hagyja, hogy beázzon és kibontakoztassa a hatását. A nagyobb területeket, például a vállakat olajjal áztatott borogatással lehet a legjobban kezelni.
Ha kéznél van egy spray-palack, akkor keverhet egy hűsítő ápoló spray-t is az értékes illóolajaiból, és egyszerűen rápermetezheti, amely különösen kíméletes a bőr számára. Ily módon a hatóanyagok különösen finoman oszlanak meg, nem kell semmilyen érintkezést viselnie az irritált bőrrel, és a hűsítő hatás különösen gyorsan beindul.
Ezekkel a nyugtató intézkedésekkel a bőrpírnak gyorsan enyhülnie kell, és bőre hamarosan újra egészséges és rugalmas lesz.