Jópofa Bolt - Ahol a fa hatás a nyerő

Fahéj olaj: hatása, felhasználása

 

A fahéjolaj nem csak illatos olajként alkalmas a karácsonyi szezonban. A téli illóolajnak is vannak egészséget elősegítő tulajdonságai.

A fahéj illata és íze a karácsonyi szezon szerves része. A hideg évszakban számtalan süteményben  és gyertyában találhatja meg. De a nyers fahéjat nemcsak téli aromákká és ízekké lehet feldolgozni, a fahéjból értékes fahéjolaj is készíthető

 

Fahéj olaj egy illóolaj és lehet beszerezni különböző fahéj: Egyrészt a ceyloni fahéj fa, és másrészt a Cinnamon cassia, a kínai fahéj fa. A kassia fahéjfajta köztudottan magas arányban tartalmazza a toxin kumarint. Az ilyen típusú fahéj olajváltozata szintén nem teljesen ártalmatlan. Ezért mindenképpen használja az ártalmatlan Ceylon olajat.

 

Fahéjolaj a jobb emésztésért

 

Amikor belélegezzük a fahéj szagát, az hirtelen étvágyat okozhat. Ez az étvágygerjesztő hatás nemcsak képzeletbeli: amikor az orr a fahéjolajban lévő fahéjaldehidet észleli, a levegőn keresztül eléri a szagot és az ízlelőbimbókat, hogy úgy mondjam, az agyadnak azt sugallja, hogy étel érkezik. Azok számára, akik  betegség vagy gyógyszeres kezelés miatt elvesztették étvágyukat, a fahéjolaj hasznos lehet.

Ha a fahéjolajat közvetlenül lenyeli, az serkenti az emésztést : Enyhén irritáló hatást gyakorol a gyomor falaira, így több gyomornedv képződik és elősegíti a vérkeringést. A fahéj illóolaj segíthet enyhíteni a gyomor-bélrendszeri problémákat puffadás, gáz vagy enyhe görcsök esetén. Mivel a megnövekedett emésztőrendszeri gyümölcslevek jobban feldolgozódnak, a teltségérzet gyorsabban oldódik.

 

A fahéj olaj gyulladáscsökkentő és elpusztítja a baktériumokat

 

A fahéjolaj más tulajdonságokkal is rendelkezik:

  • Megölheti a baktériumokat - sőt a gombákat is - és csökkentheti a gyulladást a szervezetben. Ennek oka a bőséges eugenol (főleg a fahéj levélolajban). Kimutatták, hogy ennek antibakteriális és gombaölő hatása van.
  • Még a súlyos fertőzésekért felelős Escherichia coli baktériumok, az E. coli néven ismert veszélyes baktériumok ellen is hat. Természetesen a belekben fordul elő. Ha azonban másként kerül a rendszerünkbe, hasmenést, hányingert, vért okozhat a székletben, legrosszabb esetben pedig akár veseelégtelenséget is okozhat. Egy tanulmány szerint a fahéjolajnak különösen képes csökkenteni ennek a baktériumnak az aktivitását.
  • Láb- és körömgombától szenved? Akkor a fahéjolaj hasznos ellenszer lehet. Hasonló a olívaolaj , azt kimutatták , hogy hatásos a „Candida” gomba. Ezek a gombák a körömgombák egyik leggyakoribb oka. Csepegtessen néhány csepp fahéjolajat közvetlenül a körömgombára, vagy keverjen össze néhány csepp fahéjolajat egy bőr- vagy lábkrémmel, és dörzsölje őket a fertőzött lábujjra.

 

Fahéjolaj magas vércukorszint és cukorbetegség ellen

 

A fahéj olaj képes szabályozni a vércukorszintet és az inzulin felszabadulását is. A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél bizonyítottan csökkent a glükózszint, miután napi hat gramm fahéjat fogyasztottak. A trigliceridek és az LDL-koleszterin szintje szintén csökkent az 54 és 69 év közötti férfiak és nők vizsgálatában.

 

Ha tömény fahéjat fahéjolaj formájában szed, a hatás fokozódik. De vigyázzon, ne vegyen be túl sokat, különben a vércukorszintje túl sokat csökkenhet.

 

Bár a különböző fahéjatípusok egyaránt befolyásolják a vércukorszintet, a Münsteri Egyetem tanulmánya kimutatta, hogy az úgynevezett kínai cassia fahéj sokkal nagyobb hatással van. Vigyázzon azonban vele, mivel a cassia fahéjolaj nagy arányban tartalmazza a toxikus kumarint.

 

Fahéjolaj a szív egészségére

 

Ha edzeni akarja a szívét, akkor edzi a testét. De nemcsak a sport segíti a szív megerősítését:

 

  • Egy tanulmány kimutatta, hogy a fahéjolaj hasonló hatással lehet a szív teljesítményére.
  • Rendszeres testmozgással és további fahéjolaj-fogyasztással a hatás még megduplázódik: megkönnyíti az úgynevezett hemodinamikát, vagyis az erek véráramlását.
  • Ez segíthet megakadályozni a súlyos szívbetegségeket, például a szívrohamokat, amelyeket az artériák elzáródása okoz.

A rendszeres testmozgás mellett a fahéjolaj is egyensúlyba hozhatja a  koleszterinszintet:

 

  • Biztosítja a „rossz” koleszterin (LDL) csökkenését és a „jó” koleszterin (HDL) emelkedését.
  • Az előbbi felelős azért, hogy artériái "meszesedhetnek". A HDL viszont védi az érfalakat.
  • Ez a mechanizmus gyakran az oxidatív stressznek köszönhető.

A fahéjolaj szintén gátolja az MDA termelést, amely mind a diabetes mellitusban, mind a szívbetegekben gyakran megnő. Antioxidánsokban gazdag, a szabad gyököket is távol tartja, és fittnek és fiatalnak tartja Önt és a szívét.

 

A fahéjolaj mellékhatásai

 

Mint korábban említettük, a Cassia fajtának negatív egészségügyi hatásai lehetnek. A legrosszabb esetben a benne lévő kumarin hatóanyag  májkárosodást okozhat.

Mivel erősen koncentrált illóolajról van szó, mindig előzetesen tesztelje, hogy esetleg túlérzékenységben szenved-e vagy akár allergiában szenved-e. Ezenkívül soha nem szabad hagyni, hogy az olaj hígítatlanul érintkezzen a nyálkahártyákkal.

 

Ügyeljen arra, hogy soha ne vegyen be túl sokat a fahéjolajból: a túladagolás hányáshoz és hasmenéshez vezethet. Hipoglikémia cukorbetegeknél is lehetséges. Gyermekek és terhes nők nem használhatják az olajat erős hatása miatt.